Katolícka cirkev

05.06.2011 15:09

 

Katolícka cirkev je najväčšia kresťanská cirkev na svete. Medzi kresťanskými náboženskými organizáciami zaujíma osobitné miesto svojím dokonale vybudovaným, prísne hierarchicky organizovaným kultovým aparátom s dlhodobou tradíciou. Disponuje obrovskými majetkovými fondmi, ktoré kultovému aparátu umožňovali a umožňujú, že v celej doterajšej histórii mohol a doteraz môže vystupovať vo svetovom meradle ako relatívne samostatná ekonomická a politická sila.

Katolícka cirkev vznikla z raného kresťanstva rozmachom hierarchie a pápežstva. Základy vierouky katolíckej cirkvi sú obsiahnuté vo vieroučných textoch ponovozákonnej doby, napríklad v apoštolskom vyznaní viery. Východisko tvorí biblia so Starým zákonom v rozsahu alexandrijského kánona, teda vrátane tzv. deuterokanonických kníh spolu s ranou kresťanskou tradíciou. I keď ku zdrojom viery nemôže už nič pribudnúť, články viery možno formulovať podľa potreby kedykoľvek. Robia to všeobecné snemy a pápeži. Väzba na pramene je pritom nevyhnutná.

 

V mojej práci som sa snažila priblížiť kresťanské sociálne učenie, jeho vznik a ďalšie formovanie, pričom som sa zamerala aj na encykliku pápeža Benedikta XVI. 

 

Základom vzniku katolíckej sociálnej náuky je sociálne kresťanské učenie Katolíckej cirkvi, ktoré historicky predbiehalo jej vznik a vytvorilo podmienky pre jej ďalší rozvoj.

Kresťanské sociálne učenie vzniklo po zmŕtvychvstaní Ježiša Krista, ktorý založil Cirkev vymenovaním sv. Petra za hlavu cirkvi a za svojho námestníka na zemi. Kresťanské sociálne učenie nadväzuje na Kristovo učenie a začalo sa rozvíjať v staroveku. Ďalší medzník predstavuje obdobie raného stredoveku v dielach cirkevných otcov a mimoriadne sa rozvinulo v stredoveku v škole scholastikov pod vedením sv. Tomáša Akvinského a vyvrcholilo v dielach kresťanských utopických socialistov.

Katolícka sociálna náuka vznikla však neskôr, na sklonku 19. storočia, vydaním prvej sociálnej encykliky „Rerum novarum“, ktorú napísal pápež Lev XIII. v roku 1891. Katolícku sociálnu náuku a kresťanské sociálne učenie nemožno stotožňovať. Podstatný rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že katolícka sociálna náuka má charakter samostatnej vednej disciplíny a kresťanské sociálne učenie sa zaoberá skúmaním spoločenského života z hľadiska jeho mravnej podoby a slúži praxi.

Katolícka sociálna náuka je založená na viere a v nej hľadá východiská na riešenie sociálnych problémov. Ťažisko jej vedeckej činnosti je zamerané na vydávanie sociálnych encyklík.